Praca komornika polega na zajmowaniu przez niego przedmiotów i własności dłużnika na poczet jego długów. Jest jednak sposób na to, aby spłacić on zaległości bez faktycznego przekazywania pieniędzy. Aukcja komornicza organizowana jest w celu sprzedaż nieruchomości i ruchomości, która jest własnością dłużnika, aby uzyskane z tego działania środki zmniejszyły jego zadłużenie.
Aukcja komornicza – co warto wiedzieć?
Licytacje komornicze to dobry sposób na zakup wielu dóbr i przedmiotów w atrakcyjnej cenie. Zazwyczaj jest ona niższa niż rynkowa i dzięki temu można stać się właścicielem wielu produktów, których nie kupilibyśmy w standardowej cenie ze względu właśnie na jej wysokość. Aukcje tego typu prowadzone są przez komornika, który wystawia na sprzedaż zajęte przez niego nieruchomości i ruchomości. Jest to zazwyczaj posunięcie, które jest ostateczną próbą odzyskania zaległych środków. Kwoty uzyskane z licytacji pomagają spłacać zadłużenie.
Publiczne licytacje prowadzone są cyklicznie, dlatego wiele osób śledzi informacje o ich terminie umieszczane w siedzibie sądu lub kancelarii komornika. Udział w aukcji może brać każda osoba, która posiada wystarczające środki na kupno danego przedmiotu. Często należy wpłacić wadium, aby zagwarantować zabezpieczenie finansowe transakcji.
Co można kupić na aukcji komorniczej?
Przedmiotem aukcji może być każda nieruchomość: dom, mieszkanie, działki, grunty, hale produkcyjne i magazynowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się też ruchomości:
- samochody i motocykle,
- komputery i drukarki,
- łodzie,
- maszyny przemysłowe i rolnicze,
- materiały i surowce,
- sprzęt RTV/AGD,
- dzieła sztuki,
- meble,
- odzież i biżuteria.
Kupujący ma obowiązek uiszczenia opłaty natychmiast, jeśli nie przekracza ona pewnej kwoty np. 500 zł, jeśli zakup jest droższy, wtedy wpłacić na miejscu powinien 20% ustalonej ceny. Możliwe jest również skorzystanie z e-licytacji, które prowadzone są na tych samych zasadach, a zakupu dokonać można online. To sposób na oszczędność czasu i porównanie różnych sprzętów.